Do pobrania

Tekst alternatywny

Oficjalna prezentacja Wydziału:

http://wsmip.uni.lodz.pl/pdf/Oficjalna_prezentacja.pdf

http://wsmip.uni.lodz.pl/video/WSMiP_film_krotki_PL.wmv


 

Tekst alternatywny

Międzynarodowe studia kulturowe:  

prezentacja


Wystawa "Łódź Szekspirowi w 450. rocznicę urodzin" (7–26 kwietnia 2014 r.)

Wystawę zorganizowało Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ z okazji jubileuszu 450-lecia urodzin Williama Szekspira we współpracy z Biblioteką UŁ. Wystawa była udostępniona zwiedzającym w budynku Biblioteki UŁ w dniach 7-26 kwietnia i stanowiła wydarzenie w ramach XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi (7–14 kwietnia).

Honorowy patronat objęli Pani Prezydent Hanna Zdanowska oraz Rektor UŁ Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Nykiel.

Kuratorkami wystawy były: Prof. Krystyna Kujawińska Courtney, dr Magdalena Cieślak, dr Agnieszka Rasmus, dr Monika Sosnowska.

Na wystawie pokazano edycje dawnych i współczesnych tłumaczeń dzieł Szekspira (z zasobów bibliotecznych); polsko- i anglojęzyczne prace poświęcone twórczości Szekspira autorstwa łódzkich badaczy (z zasobów MCBS oraz Instytutu Anglistyki UŁ i BUŁ); materiały dokumentujące łódzkie kontakty z twórczością Profesora Jana Kotta, który otrzymał w Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora, a którego dorobek naukowy związany z Szekspirem jest znany na całym świecie, m.in. jego monografia Szekspir Współczesny została przetłumaczona na 52 języki świata. Zaprezentowano obecność Szekspira w repertuarze łódzkich teatrów, zwłaszcza w kontekście polskich prapremier dzieł tego wielkiego dramatopisarza: w 1970 r. Henryka V w Teatrze Powszechnym, w 1978 r. Henryka VIII w Teatrze Nowym oraz w 1986 r. Tytusa Andronikusa w Teatrze im. Stefana Jaracza. Pokazano zdjęcia, programy, dekoracje, kostiumy, dyplomy, nagrody i rekwizyty z wybranych przedstawień szekspirowskich w łódzkich teatrach, a także osiągnięcia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w promowaniu twórczości Szekspira (zdjęcia z przedstawień dyplomowych). Uwzględniono również obecność Szekspira w repertuarze Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Zaprezentowano kolekcję wybranych adaptacji filmowych inspirowanych twórczością Szekspira. Pokazano także kolekcję przedmiotów związanych z kultem Szekspira w (pop)kulturze, w tym np. gry planszowe, kubki, biżuterię czy materiały papiernicze.

 

Ukazał się także katalog z wystawy (w wersji elektronicznej), sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

 

Katalog powystawowy


 

 

 

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)