Spotkanie poetyckie MSK

Dla studentów międzynarodowych studiów kulturowych ostatni w tym roku dzień nauki został zwieńczony wyjątkowym spotkaniem poetyckim i rozstrzygnięciem studenckiego konkursu na sonet. Pierwszy rok MSK zajął się przygotowaniem w sali Rady Wydziału wigilijnych potraw, którymi ugoszczono pana Michała Kędzierskiego - poetę, łodzianina z krwi i kości, autora tomiku "Kot w hipermarkecie".
W nastrojowej atmosferze, przy zapachu topionego wosku, recytował swoją twórczość, a licznie zgromadzeni studenci mieli okazję, by zadawać mu najbardziej zróżnicowane pytania. Pan Michał podzielił się z nami osobistymi przemyśleniami na temat poezji, prozy, dzieciństwa i stawaniu się mężczyzną. Nostalgiczne powroty, nowoczesny język ujęty w klasyczną wersyfikację i żywy człowiek-autor skłoniły do refleksji, ale co niektórzy woleli raczej pytać o źródła inspiracji.

Spośród zgłoszonych do konkursu kilkunastu wierszy studentów, komisja, której członkiem był m.in. poeta pan Michał Kędzierski, wyłoniła dwa pierwsze miejsca ex aequo, które zajęły pani Weronika Rek i pani Maja Mazurek, a także drugie miejsce za wiersz pana Michała Milczarka. Laureaci otrzymali nagrody w postaci tomów poezji Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i Zbigniewa Herberta oraz listy gratulacyjne. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu, wraz z listami z podziękowaniem za udział w nim, otrzymali również czekoladowy drobiazg. Nagrodzone sonety zostaną opublikowane na facebooku MSK.

Po części oficjalnej dostaliśmy zaproszenie do EC1 - Centrum kultury, gdzie odtworzono do celów wystawy pleograf - prototyp kinematografu. Ten wynalazek o smutnej historii, którą pan Michał Kędzierski nam opowiedział, został skonstruowany przez polskiego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego. Niestety nie wierzył on w sukces swojego dzieła i je zniszczył, oddając tym samym braciom Lumière tytuł twórców kina.
Następnie wraz z organizatorami spotkania - panią prof. dr hab. Krystyną Kujawińską-Courtney i panem dr Zbigniewem Bednarkiem - oraz innymi zaproszonymi naukowcami (wśród innych gości byli pracownicy Katedry Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej), zasiedliśmy do stołu, by wspólnie cieszyć się nadchodzącym czasem świąt.
Autor relacji: p. Marcin Ulański, student MSK.

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)